RinoplastiBurun Estetiği

Septum adı verilen burun duvarının sağa ya da sola doğru kaymasına devisyon – kemik kıkırdak eğriliği- denir. Çok sık görülmekle beraber en sık nedeni travmadır.  Bu yüzden kemik eğriliği olan hastaların bir çoğunda burnun dış şeklinde de deformiteler görülür. Deviasyon burun hava yolunu tıkayarak solunum problemlerine neden olur. Burun içinde kuruma, kabuklanma, yara ve kanama yapabilir. Sinir uçlarına baskı yaparak ağrı oluşturabilir. Burun dış şeklindeki deformiteler yüz ile olan uyumu bozarak memnuniyetsizliğe sebep olabilir.

Septum deviasyonunun tek tedavisi ameliyattır.  Rinoplasti ; burnun dış şeklindeki sorunları da düzeltmek için yapılan ameliyatın ismidir.

Kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren yapılabilir. Burun kökü, burun kemeri, burun ucu ve burun kanatlarına yönelik işlemler yapılır. Yapılacak işlemler kişiden kişiye, ihtiyaca göre ve hastanın isteğine göre değişkenlik gösterir. Ameliyat öncesi doğru değerlendirme ve planlamanın iyi yapılması ameliyatın başarısını ve hasta memnuniyetini arttırmaktadır. Ameliyatın temel amacı sağlıklı nefes alabilen doğal, yüzle uyumlu burun yapısı sağlamaktır.uru